Ech, żeby to było takie proste. Jest temat: chcę być szczuplejsza, chcę zrzucić "gruczoł piwny", chcę pozbyć się cellulitu, chcę miec "kaloryfer" na brzuchu, chcę chcę chcę... Tylko jak to osiągnąć. Mówią, że potrzebna dieta? Ok, jestem gotowy-jestem gotowa. Zaczynamy! Ale zaraz zaraz, co ja widzę? Dieta kopenhaska, dieta Dukana, dieta proteinowa, dieta taka, dieta siaka... Mętlik w głowie. Jak to, to nie ma idealnej diety, takiej uniwersalnej dla każdego w każdym wieku, takiej diety "Złoty Środek"? 

Ano nie ma. Nie istnieje idealna receptura na nasze indywidualne potrzeby. Każdy z nas jest bowiem inny, posiada odmienne cechy osobowości, inne nastawienie psychiczne, inną budowę fizyczną, cechy kształtowane przez czynniki genetyczne, ale i również środowiskowe. Wywodzimy się z róznych kultur, także i tych żywieniowych, żyjemy w odmiennych klimatach, pracujemy w różnych porach dnia i nocy. Wszystko to stanowi o naszej odmienności a zarazem niepowtarzalności względem siebie nawzajem. Nie może więc być mowy, zwłaszcza w temacie tak ważnym jak zdrowie, o tym, aby istniał jeden jedyny sposób na to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Chyba tylko zupełny ignorant będzie próbował udowadniać, że jego i tylko jego dieta jest tą słuszną i niepowtarzalną. Jeśli trzymamy się zasady podczas odchudzania :MNIEJ ŻREĆ - to jest to właśnie ten najczęstszy punkt spójny dla wszystkich rodzajów diet. I chyba jeden z niewielu.

W dziale tym przyjrzymy się różnego rodzaju dietom: tym szeroko polecanym, jak i tym mniej znanym. Zajrzymy również do dietetyki w stylu retro, czyli jak o dobre zwyczaje żywieniowe dbały nasze babcie i prababcie. Postaramy się nie pominąć niczego co ważne i co może się przydać drogim internautom na ich drodze do pozbywania się kłopotliwych ciężarów noszonych we własnej osobie. Dla jednych droga może być krótka, dla innych wręcz przeciwnie, długa i wyboista. Ale jedno na pewno musi być dla wszystkich elementem scalającym: determinacja w dążeniu do upragnionych celów, uzbrojona w wytrwałość i ciężką pracę, a efekty przyjętej drogi, jakakolwiek by ona nie była, na pewo za jakiś czas będą widoczne.