Jazda na rolkach to kolejna bardzo dobra forma fizycznej aktywności. I choć dla ludzi, którzy nie przywykli do wysiłku może być to sport bardzo męczący, to jednak wielu postanawia zrezygnować ze zwykłego spacerowania czy biegania na rzecz jazdy na rolkach właśnie. Skąd taka popularność tej formy aktywności? W tym artykule postaram się to wyjaśnić.

Przede wszystkim jazda na rolkach jest kolejnym sportem rodzinnym, jedną z możliwości wspólnego spędzania wolnego czasu. A zarazem sportem, który wydatnie może przyczynić się do poprawy stanu naszego organizmu. Jazda na rolkach może być odbierana jako przede wszystkim doskonała zabawa. Ale jest to zabawa, która niesie ze sobą dużo pozytywnych „skutków ubocznych”. Przede wszystkim, jak każdy ruch, wpływa znacząco na poprawę naszej kondycji. Przyczynia się również do spalania kalorii, a przy tym nie obciąża w sposób znaczący mięśni i stawów. To wszystko w połączeniu z dobrą zabawą niesie ze sobą tyle pozytywnej energii, że napędza ona dalsze chęci do ponownego zakładania sprzętu na nogi i uprawiania tej formy aktywności.

Sama zabawa czy spalanie kalorii to jednak nie wszystko. Jazda na rolkach wpływa na poprawę układu krążenia. Pomimo, że nie obciąża zbyt mocno mięśni, to jednak może pomagać w ich budowaniu i wzmacnianiu. Poprawia również stabilność naszego ciała, poprzez zwracanie szczególnej uwagi na zachowanie równowagi, a także pozwala nam lepiej panować nad koordynacją ruchów. Praca nóg podobna do łyżwiarzy pozwala na wzmacnianie nóg, zwłaszcza wewnętrznej części ud. Zaletą jest też oczywiście to, że ruch odbywa się cały czas na świeżym powietrzu.

Jedną z największych korzyści płynących z jazdy na rolkach może być niewątpliwie fakt połączenia świetnej, często rodzinnej zabawy z dość udanymi ćwiczeniami. Jednoczesna poprawa naszego stanu ciała jak i ducha – to oczywista zaleta uprawiania tego sportu.

A jakie są wady? Przede wszystkim ekonomia – nabycie sprzętu wraz z niezbędnymi ochraniaczami(które będą szczególnie potrzebne w początkowej fazie nauki poruszania się na rolkach – obicia, stłuczenia, otarcia zdarzają się nader często, lecz aby stać się ekspertem jazdy na rolkach należy się z tym liczyć, więc ochrona ciała musi być),to wydatek, który może zniechęcić do próby uprawiania tego sportu. Drugim ważnym minusem jest stan dróg i chodników w Polsce. Naprawdę w niektórych miejscowościach ze świecą można szukać miejsca, po którym można jeździć bezproblemowo na rolkach, bez narażania się na upadki spowodowane najazdem na dziurę w asfalcie lub wyszczerbioną kostkę brukową.

Myślę jednak, że te wady nie zniechęcą nikogo, aby spróbować tej coraz popularniejszej formy spędzania w sposób aktywny wolnego czasu. W końcu w dbałości o zdrowie i nasz wygląd musimy szukać takiego sposobu ruchu, który będzie dla nas najodpowiedniejszy.