Zrzucenie zbędnych kilogramów nie jest, wbrew pozorom, takie trudne. Schody zaczynają się w momencie, kiedy stajemy do walki o utrzymanie tej wagi. A już katastrofę zupełną odczuwamy w momencie, kiedy zorientujemy się, że dopada nas niczym Kuba Rozpruwacz swoje ofiary, wróg najgorszy każdej diety i każdego walczącego z nadwagą – efekt yo-yo.

Wśród osób czynnie zajmujących się problemami odchudzania panuje przeświadczenie, że to właśnie efekt yo-yo jest zmorą większości walczących z nadwagą.  Zrzucenie zbędnej wagi często przychodzi dość łatwo, natomiast utrzymanie jej dla wielu staje się rzeczą niemożliwą. Powstaje więc huśtawka na której biegunach znajdują się nasze wagowe amplitudy. Doprowadza to często do sytuacji, że ludzie ze skłonnościami do tycia walczą przez większość swojego życia nie z samą otyłością, a raczej z przykrymi następstwami odchudzania pod postacią następujących po sobie wahań wagowych powodujących raz obniżanie a raz podwyższanie wagi naszego ciała,  zwanych popularnie efektem yo-yo. Ta ciągła walka nieraz eliminuje w nas poczucie, że nasze starania mają jakikolwiek sens oraz że jesteśmy w ogóle w stanie uzyskać cel końcowy jakim ma być szczupła sylwetka, czy zdrowo wyglądające ciało.

Specjaliści są zgodni, że najczęstszą przyczyną występowania efektu yo-yo jest nasze wewnętrzne nastawienie do samego procesu jakim jest odchudzanie. Pracuje więc na nasze niepowodzenie psychika, która wciąga w swoje poczucie utraty kontroli nad przebiegiem utrzymania naszej niższej wagi także fizjologię. Dietetycy wskazują również na częste błędy powstające w samym procesie odchudzania. Nie zalecają więc drastycznych głodówek, gdyż mogą one w pewnym momencie przyczynić się do znacznego spadku masy ciała, ale też mogą wzmóc „efekty” obronne organizmu, który będzie tworzył sobie rezerwy pod postacią tkanki tłuszczowej. Głodzenie się może więc zakończyć nasze odchudzanie jednym wielkim obżarstwem, które zakończyć się może w efekcie podwojeniem naszej nadwagi. Racjonalność stosowania diet jest więc podstawą do unikania problemów zwrotnych.

Ważnym elementem na utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest aktywność ruchowa – to prawda znana i oczywista. Również jej brak może być przyczyną występowanie efektu yo-yo.  Specjaliści są zgodni, że brak aktywności ruchowej może znacznie przyczyniać się do powstawania problemów związanych z utrzymaniem wagi osób będących wcześniej na jakichkolwiek dietach. Nieprawidłowo dobrana dieta, nieaktywny tryb życia, problemy psychiczne – to wszystko może mieć wpływ na powstawanie efektu yo-yo. A czy można się przed nim ustrzec?