Dieta wegańska jest bodaj najbardziej wyidealizowaną dietą ze wszystkich znanych nam sposobów zdrowego odżywiania. Jej mocne powiązanie z filozofią hinduską czynią z niej raczej całościowy styl życia, aniżeli jedynie system żywieniowy. Niestety podobnie jak wiele innych diet nie jest dietą uniwersalną, posiada swoje niewątpliwe zalety, ale również i wady.

Mówiąc najoględniej dieta wegańska wymaga powstrzymania się od spożycia mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak nabiał i jajka, a nawet miodu w niektórych przypadkach. Dieta wegan oparta jest na bazie roślin, z tego powodu, że nie zawierają cholesterolu i zmniejszą spożycie tłuszczów nasyconych i nadmiaru kalorii.

 

Czym jest weganizm? Zacznijmy od tego, że często zdaża się, że pojęcie weganizmu bywa mylone z wegetarianizmem. Wegetarianie nie jedzą mięsa zarówno czerwonego jak i białego, często unikają również ryb. Weganie są zaś, jak już wspomnieliśmy, bardziej restrykcyjni dodatkowo unikając jeszcze produktów pochodzenia zwierzęcego pozostawiając w zasadzie w swojej diecie tylko i wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego takie jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zboża i orzechy. I w tychże produktach zawarta jest różnorodność diety wegańskiej.

Pojęcie weganizm zostało stworzone w 1944 roku przez Donalda Watsona, który w tymże samym roku założył Towarzystwo Wegańskie. Towarzystwo to w 1951 roku zdefiniowało weganizm jako doktrynę, która w swej zasadzie określa rygorystycznie poszanowanie dla zwierząt, a co za tym idzie do niewykorzystywania ich w celach żywieniowych. Z czasem rozszerzając tę definicję Towarzystwo określiło również, że weganizm zabrania używania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko w celach żywieniowych, ale i innych wykorzystywanych przez człowieka. Tak więc weganie nie używają też kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli większości rodzajów mydeł czy szamponów. Unikają oni także produktów testowanych na zwierzętach, nie chcą bowiem w żaden sposób przyczyniać się do zadawania zwierzętom cierpień czy zabijania ich. Weganie uważają, iż przyjęty przez nich sposób życia przyczynia się zarówno do poprawy warunków życia człowieka, jaki i zwierząt; stanowi także ulgę dla przeciążonego środowiska naturalnego. Według wegan dla wyżywienia jednej osoby stosującej dietę wegańską wystarczą zaledwie 1/10 akra ziemi, podczas gdy dla wyżywienia osoby jedzącej mięso potrzeba 2-3 akrów. Różnice istnieją także w ilości zużywanej wody - do uprawy roślin potrzeba jej 3 razy mniej niż do hodowli zwierząt. Weganizm jako styl życia wywodzi się więc w głównej mierze z pobudek etycznych, mocno powiązanych z elementami kultury hinduskiej, dla której nie wyrządzanie krzywdy zwierzętom jest jedną z naczelnych zasad. Nie jest więc li tylko systemem żywieniowym,  zaś wynikła z niego dieta jest raczej efektem przyjętej filozofii postępowania w życiu.