Jednym z głównych problemów związanych z nadwagą  jest przejadanie się. Człowiek jest tak skonstruowany, że często podczas posiłku traci kontrolę i zaczyna jeść wszystko w zasięgu wzroku. Dla organizmu to dodatkowy ciężar, który wprost prowadzi do problemów z otyłością. 

Jednak ten problem, jak każdy inny, może zostać  rozwiązany, musimy tylko ustalić jakie są główne przyczyny naszego przejadania się.

Jest kilka powodów, które najczęściej wpływają na nasze skłonności do obżarstwa.

Najczęstszym, a wielu zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy, jest stres. Problemy codzienności mają częstokroć decydujący wpływ na nasze „wędrówki” w kierunku lodówki czy też barów z fast-foodami. Ten rodzaj odreagowywania stresu potrafi dodawać olbrzymich ilości zbędnych kalorii, z którymi nasz organizm nie będzie w stanie sobie zwyczajnie poradzić.

Drugim powodem jest zachłanność. Pozostawiane porcje jedzenia często są zjadane przez nas tylko i wyłącznie, aby zwyczajnie się nie zmarnowały. Wielu z nas ma zapewne opory przed takim postrzeganiem sprawy, ale gdy zanalizujemy nasze zachowania żywieniowe to odnajdziemy w nich sytuacje, w których zjadamy coś tylko dlatego, że zostało nie zjedzone przez kogoś innego. Lubimy po prostu „pustkę” na stole po posiłku.

Trzeci powód to nasza mentalność. Nasze zwyczaje i nawyki częstokroć wygrywają ze zdrowym rozsądkiem, wystarczy przyjrzeć się naszym irracjonalnym zachowaniom podczas różnego rodzaju świąt czy uroczystości. Pochłanianie tuzina potraw w ilościach całkowicie absurdalnych to wada wielu z nas.

Jak unikać przejadania?