Otyłość powodowana wzrostem tkanki tłuszczowej może pojawić się u każdego bez względu na wiek czy płeć. Kilka czynników ma zdecydowany wpływ na wzrost tłuszczu w organizmie. Najczęściej przyrost masy działa powstaje w wyniku dostarczenia organizmowi zbyt dużej ilości kalorii aniżeli jest on w stanie spożytkować. Nadmiar kalorii jest w naszym ciele zamieniany w tłuszcz. Do najważniejszych czynników powodujących ten efekt należą:

- czynniki genetyczne,

- nieprawidłowo działający metabolizm,

- wysokokaloryczne odżywianie,

- siedzący tryb życia,

- czynnik psychologiczny,

- suma wybranych lub wszystkich wspomnianych powyżej.

Otyłość jest również w wysokiej mierze odpowiedzialna za powstawanie nadciśnienia i o tym teraz w paru słowach chcę powiedzieć. Badania naukowe dowodzą, że aż u 2/3 osób cierpiących z powodu otyłości powstaje ryzyko nadciśnienia, a także chorób takich jak niedokrwienie lub niewydolność serca, czy bezdech senny.

Otyłość ma wpływ na wiele hormonów powstających w organizmie. Stwierdzono na przykład, że układ hormonalno-enzymatyczny renina-angiotensyna-aldosteron  zwany RAA lub RAAS, odpowiedzialny m.in. za kontrolę objętości krążącej w ustroju krwi a także stężenia jonów sodowych i potasowych w płynach ustrojowych, poprzez występowanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej zostaje zakłocony,  a co za tym idzie deregulacja systemu RAA powoduje powstawanie nadciśnienia tętniczego.  Osadzanie tkanki tłuszczowej może prowadzić do nieregularnego funkcjonowania nerek, co może z kolei powodować zmiany wartości ciśnienia krwi.  Warto zwrócić również uwagę na to, że otyłość powodująca nadciśnienie może być także pośrednią przyczyną zespołu metabolicznego nietolerancji glukozy. U 2 % badanych otyłych z problemem nadciśnienia diagnozuje się cukrzycę.

Dla osób walczących zarówno z nadwagą jak i powstałym z jej przyczyn nadciśnieniem niezwykle ważnym jest, aby w sposób regularny i przemyślany dążyć do utraty nadmiaru kilogramów, a także powolnego acz skutecznego zwalczania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Osoby w sposób metodyczny odchudzające się, które miały problemy z nadciśnieniem tętniczym, bez trudu wskażą pozytywne powiązanie procesu odchudzania z pozbywaniem się problemu nadciśnienia.