Czy zastanawialiście się kiedykolwiek sięgając po wyroby z białej mąki, co tak naprawdę spożywacie i jaki może mieć to wpływ na Wasze zdrowie?

Jak to się dzieje, że coś, co otrzymujemy przecież z natury jest uważane przez wielu za samo zło stające nam na drodze do zdrowego żywienia? Co jest nie tak z mąką pszenną? Pszenica sama w sobie zawiera duże ilości składników odżywczych. Jednakże w procesie powstawania mąki pszennej wszystko to, co użyteczne zostaje usunięte. Do tego dodaje się syntetyczne witaminy (B1, B2 i PP), które są toksyczne dla organizmu ludzkiego. Sama mąka z trudem przedostaje się przez jelito grube.   To powolne przejście daje więcej czasu bezużytecznym witaminom syntetycznym, by  przedostać się do organizmu. Ostatecznie lista dolegliwości wynikłych pośrednio ze spożywania białej mąki jest imponująca, od zaparć począwszy na raku jelita grubego skończywszy.

 Osoby stosujące dietę, która regularnie obejmuje jedzenia białych produktów mącznych, zwiększają znacznie ryzyko zachorowania na cukrzycę. Istnieje wiele produktów z pszenicy, których można użyć zamiast  produktów mącznych. Ale trzeba uważnie czytać etykiety, ponieważ wiele z reklamowanych produktów "pełnego ziarna" jest tak naprawdę  wykonane z białej mąki.

Spożywanie białej mąki przyczynia się do podwyższenia poziomu cukru we krwi oraz insuliny, co zmusza organizm do gromadzenia tłuszczu. Spożywając białe pieczywo można przytyć trzykrotnie więcej niż jedząc pieczywo pełnoziarniste, które jest  nie dość że zdrowsze to i bardziej syte.

Na rynku istnieje wiele typów mąki, mamy więc wybór, aby wybierać te, które są najzdrowsze. Typ mąki oznaczany jest liczbą (np. 500, 750), która informuje, ile substancji mineralnych zawiera mąka (np. mąka typu 450 zawiera 0,45% substancji mineralnych, a mąka typu 2000 – 2%). Im wyższy wskaźnik przy typie mąki, tym takich substancji jest więcej i tym produkt jest zdrowszy.

Typy mąki pszennej:                                                                                                                                                                   

  • mąka typu 450 – tak zwana tortowa – najuboższa w minerały i witaminy
  • mąka typu 500 – krupczatka (do kruchych ciast), poznańska (do wyrobu klusek i makaronów), wrocławska (do omletów naleśników)
  • mąka typu 550 – luksusowa
  • mąka typu 750 – chlebowa (do standardowego, pszennego chleba)
  • mąka typu 1400 – sitkowa
  • mąka typu 1850 – graham (zawiera otręby)
  • mąka typu 2000 – razowa (do chlebów pszennych razowych)
  • mąka typu 3000 – z pełnego przemiału