Kawa… Co pierwsze pojawia się przed naszymi oczyma? Kubek gorącego napoju na pobudzenie z samego rana? W większości pewnie tak. Jest ona dla nas wszystkich znana jako jedna z najpopularniejszych używek na świecie i jako najlepsze źródło kofeiny.  

Wiele z nas nawet nie śmie podejrzewać  jak wiele wartości odżywczych zawiera kilka ziarenek tego napoju.  Znajdują się w nich antyoksydanty ( kwas kawowy i chlorogenowy ), witaminy z grupy B, kwasy organiczne ( m.in. mrówkowy, mlekowy, glikolowy i octowy), poza tym jeszcze sole wiążące pierwiastki typu: wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, miedź, sód, mangan i chrom. Kawa jest znana ludziom od tysięcy lat, lecz dla chrześcijan była początkowo uznawana jako napój diabła. Zmienił to Klemens VIII – głowa kościoła katolickiego, który docenił jej właściwości i skład. Do Polski przybyła pod koniec VII wieku. Moda na jej spożycie rozpoczęła się w Gdańsku. W tym samym czasie pojawiła się ona w książkach medycznych jako produkt wspomagający leczenie układu pokarmowego.

 

Warto wiedzieć, że kofeina zwiększa sprawność umysłową, rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony, blokuje wysyłanie informacji do mózgu o potrzebie snu, poprawia jego krążenie i zdolność koncentracji, ułatwia oddychanie, wydłuża zdolność do ostrego wysiłku fizycznego (zwiększa odporność na zmęczenie). Jest również plus dla osób ściśle dbających o swoją dietę, kawa przyspiesza przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejszając tym samym ryzyko otyłości. Niestety istnieją także działania niepożądane kofeiny. Do najpoważniejszych należą: arytmia, bezsenność, drżenie mięśni, a także bóle głowy. Jest wielu ludzi, którzy nie potrafią rozpocząć dnia bez filiżanki mocnej kawy. Kofeina zwiększa także diurezę, dlatego w trakcie picia kawy należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu w ciągu dnia. Wyniki badań wskazują, że picie od 2 do max. 4 filiżanek kawy nie stanowi zagrożenia dla zdrowych ludzi. Od 100-600mg kofeiny poprawia funkcjonowanie organizmu, a dawki powyżej 2g może być już szkodliwe. 

 

Spożywanie zbyt dużej ilości filiżanek tego napoju w ciągu dnia może powodować podenerwowanie i rozdrażnienie. Najnowsze badania dowodzą także, że kawa nieznacznie zmniejsza płodność u kobiet i mężczyzn. Picie kawy na czczo jest najgorszym pomysłem jaki może wpaść komukolwiek do głowy. Dlaczego? Ponieważ zwiększa wydzielanie kwasu solnego w organizmie, co powoduje mdłości i bóle brzucha. Z drugiej strony spożywanie kawy wieczorem czy nawet w nocy może powodować problemy z zaśnięciem, jednak w skrajnych przypadkach istnieją osoby, które po wypiciu kawy mogą iść spokojnie spać i od razu zasnąć.